Kalo tek kontenti
Lulja e Krishtlindjes - Poinsettia

Shënim: Për të porositur dhuratën me Lulen e Krishtlindjes, ju lutemi klikoni këtu. Ne ofrojmë transport në të gjithë Shqiperinë.

Luja e Krishtlidjes ose sikur njihet me emrin e saj ndërkombetar, Poinsettia (Euphorbia pulcherrima) e ka certifikuar veten si lulja shtëpiake numër një në pothuajse c’do vend te botës gjatë sezonit të Krishtlindjes.

Me origjinë nga Meksika, dhe me miliona te tilla te shitura në të gjithë botën (mbi tetë milion bimë të shitura vetem në Mbretërinë e Bashkuar), Poinsettia lulëzon në periudhën midis Dhjetorit dhe Janarit, dhe është zbukurimi kryesor i Krishtlindjes në ç’do shtëpi - sigurisht përveç pemës tradicionale të Krishtlindjes.

Përkundër besimit popullor, Poinsettiat nuk janë edhe aq të vështira për t'u kujdesur. Sapo të mbarojnë festa e Krishtlindjes, ju jeni të lirë të “flakni” tuajën në plehra ose mund të përpiqeni që ajo të lulëzojë përsëri në vitin e ardhshëm.

Bima Poinsettia më e zakonshme është e kuqe, por, mbarështuesit specialistë të Poinsettia kanë qenë të duke punuar gjatë dekadave të fundit në krijimin e më shumë se 150 varieteteve të ndryshme, duke përfshirë trëndafila të bukur, portokall, krem ​​dhe të bardha. Në fakt, poinsettias në hije të ngrohta të tilla si kajsi, trëndafili, rozë ose salmon i shtojnë “nuancat festive” shtëpive që nga fillim Tetori.

Ndoshta nuk është për t'u habitur që Poinsettia e kuqe është më e shitura nga të gjitha, e ndjekur nga varietete të bardha dhe ato me ngjyrë krem. Kjo pasohet nga kultivarë me dy ngjyra dhe me pika, si dhe Poinsetia të varietetit rozë.

Me prerjet e gjetheve në formë ylli, Poinsettias janë bërë të njohura si “Yjet e Krishtëlindjes” në shumë gjuhë të tjera, përfshirë Stella di Natale në Italisht dhe Weihnachtsstern në atë Gjermane.

Fragmentet e mëdha shumëngjyrëshe të Poinsettia shpesh gabohen për petalet e luleve, por në fakt janë gjethe. Lulet janë kokrrat e verdha të vogla në qendër të secilës fragmente të gjetheve, të cilat quhen “cyathia”.

Më poshtë kemi renditur disa këshilla dhe praktikat më të mira se si të mbani Poinsettia tuaj në gjendje perfekte gjatë periudhës së Krishtlindjes por dhe më gjerë.

Kujdesi për lulen e Krishtlindjes (Poinsettia), 13 rregullat e arta.

Kujdesi per lulen e Krishtlindjes

Këshilla për blerjen e lules së Krishtlindjes

1- Shumë supermarkete dhe dyqane lulesh i vendosin Poinsettias në ambiente të ndryshme, pranë derës së dyqanit, me shpresën që klientët të tundohen gjatë hyrjes ose daljes. Por, ju nuk duhet të blini një Poinsettia të ulur pranë dyerve automatike që hapen çdo 30 sekonda, sepse ato mund të jenë dëmtuar nga erëra që nuk mund të përjetohen në origjinën e tyre, Meksikë. 

Gjithashtu, ekspozimi në temperatura nën 12° C do të shkaktojë dëme. Edhe pse nuk është e dukshme në fillim, kjo mund të shkaktojë që Poinsettia juaj të lëshojë gjethet shumë shpejt pasi të jetë sjellë në shtëpi.

2- Një bimë e shëndetshme e Poinsettia do të ketë brakte (pjesa siper gjethes dhe poshtë lules) të paprekura. Nëse sythat e vegjël të verdhë midis brakteve me ngjyrë - lulet aktuale - duken akoma të ngushta, atëherë do ta dini se cilësia e bimës Poinsettia është e mirë.

3- Nëse është e mundur, kontrolloni dheun para se të blini. Ai nuk duhet të pikojë, të jetë i lagësht, apo të jetë plotësisht i thatë, dhe nëse është, ndoshta nuk i është dhënë kujdesi i duhur, kështu që mund të mos zgjasë shumë nën kujdesin tuaj.

4- Në fund, kur të keni zgjedhur dhe blerë Poinsettia-n tuaj, sigurohuni që ta mbështillni me letër për udhëtimin e saj në shtëpi, për ta mbrojtur atë nga i ftohti dhe temperaturat nën 12 gradë Celsius. Kjo do ta mbrojë atë nga dëmtimi, që fillimisht është i padukshëm, por mund të çojë në humbje të parakohshme të gjetheve pas disa ditësh.

Keshilla per ujitjen e lules se Krishtlindjes

Ujitja e lules së Krishtlindjes (Poinsettia)

5- Poinsettias nuk u pëlqen shumë uji. Gjithmonë mbani mend se kapaku ne fund të vazos nuk duhet të jetë as i thatë por edhe as i lagësht. Ujitja e tepërt mund të çojë shpejt në përmbytje uji, e cila nga ana tjetër, shkakton kalbëzimin e rrënjës dhe ju lë me një bimë të ngordhur.

6- Ju duhet të keni zakonin për të inspektuar gjethet e saj. Nëse ata po zverdhen ose po bien, ju ndoshta nuk po e ujitni siç duhet. Sikurse në rastin e Orkideve, shumë entuziastë të luleve me gjithë qëllimin e tyre të mire i mbi-ujisin Poinsettias, kur atyre në fakt u nevojitet vetëm pak ujë.

7- Ju duhet të ujitni bimën tuaj Poinsettia kur edhe dheu i saj është dukshëm i thatë. Kjo mund të jetë çdo ditë në rastin e një dhome të thatë (p.sh kur dhoma disponon kondicionerë), ose çdo dy/tre ditë në vënde normale. 

Si të kontrolloni? Ngrini me kujdes bimën; Nëse ndihet e lehtë, është koha për të ujitur. Poinsetia e vogla duhet të kontrollohet çdo ditë. Ju gjithashtu mund t'i ujitni këto bimë duke i lagur nga poshtë, gjë që ngop tokën më shumë sesa ujitja normale (një zhytje në javë duhet të jetë e mjaftueshme).

8- Poinsettia preferojnë ujin në temperaturë dhome, dhe vazot më të vogla kanë nevojë për ujitje më shpesh sesa ato të mëdha, sepse thahen më shpejt. Për një vazo standarde me një diametër 13cm, jepini asaj jo më shumë se një gotë të vogël uji, d.m.th. rreth 0.2 litra; kjo parandalon poret e mëdha në tokë nga bllokimi dhe mbytja e ujit. Poinsetia e vogla nuk duhet t'u jepet më shumë se një gotë ujë. Hiqni ujin e tepërt që është ende në kapak pas 10 minutash.

9- Nëse keni dyshime, është më mirë të mbani Poinsettias pak më të thata (në vend se sa shumë të lagështa) dhe t'i ujitni ato pak dhe shpesh, sesa rrallë dhe në sasi të madhe.

Poinsettias janë veçanërisht afatgjata kur ato fertilizohen një herë në javë (katër javë pas blerjes), duke përdorur një pleh komercial të lëngshëm për lulëzimin e bimëve shtëpiake në dozën e treguar në paketim.

Temperatura ideale per lulen e Krishtlindjes

Temperatura ideale për lulen e Krishtlidjes (Poinsettia)

10- Poinsettias kanë nevojë për ngrohtësi dhe dritë. Mund të mbahet afër kondicionerit por duhet të mbahet larg korenteve të erërave (kjo do të thotë JO zjarrit, dyerve të hapura, dritareve të hapura ose korridoreve me erë). Nëse është shumë korent, kjo bimë mund të fillojë të humbasë gjethet. Mundohuni të vendosni Poinsettias në një vend të mbrojtur.

11- Një temperaturë ndërmjet 15 dhe 22 gradë është ideale, duke i bërë këto lule të përshtatshme për dhomat e gjumit dhe dhomat e ndenjes. Drita e mjaftueshme është e rëndësishme që bima të rritet dhe të lulëzojë, dhe në muajt e dimrit, ajo është e lumtur kur ndodhet nga një dritare me pamje nga jugu.

Lulja e Krishtlindjes

Lulja e Krishtlindjes pas Krishtlidjeve :)

12- Për të siguruar që ajo të mbijetojë deri në vitin e ardhshëm, do të duhet të shkurtoni poinsettia në prill, në rreth 10 cm, dhe ta mbani atë në një temperaturë prej 13° C. Rivendoseni në vazo në maj dhe rriteni atë në një vend të freskët dhe të lehtë gjatë verës, idealisht në një temperaturë prej 15-18 ° C.

13- Kur të vijë nëntori, është koha të fillojmë me rritjen e bimës. "Do të duhen 12 orë dritë të ndritshme të ditës të ndjekura nga 12 orë errësirë të plotë për ta njoftuar atë për ditët më të shkurtra të dimrit, gjë që do të inkurajojë lulet e kuqe të lulëzojnë", thonë ekspertët në Lechuza.

Dita nacionale e lules së Krishtlindjes (Poinsettia)

Ekstra: Dita nacionale e lules së Krishtlindjes (Poinsettia)

Poinsettia e ka origjinën nga Meksika dhe u prezantua në SH.B.A në vitin 1828 nga Joel Roberts Poinsett, diplomati i atëhershëm i SHBA në Meksikë.

Dita Kombëtare e Poinsettia, e cila zhvillohet në të gjithë botën është 12 Dhjetori, e cila përkujton vdekjen e tij. Edhe pse u krijua në SH.B.A., kjo traditë tani po fiton popullaritet edhe në Evropë.

Shënim: Për të porositur dhuratën me Lulen e Krishtlindjes, ju lutemi klikoni këtu. Ne ofrojmë transport në të gjithë Shqiperinë.

 


 • Si funksionon?

  Eshtë porosia juaj e parë edhe keni ndonjë paqartësi?! Më shumë »

 • Pagesat

  Pagesa të shpejta, të sigurta dhe 100% të mbrojtura. Më shumë »

 • Transporti

  Ofrojmë transport të shpejtë në të gjithë Shqiperinë. Më shumë »

 • Keni pyetje?

  Na kontaktoni në ç'do moment në një nga format tona të kontakit »