Kalo tek kontenti
Disa fakte Interesante rreth Trëndafilave

Në çdo kohë në lashtësi, trëndafilat kanë fituar zemrat e njerëzve me bukurinë dhe pafajësinë që fshiheshin në secilin syth të këtyre luleve mbretërore. Petalet e butë janë personifikuar prej kohësh me feminitetin, dhe është subjekt i admirimit të miliona burrave në të gjithë botën. Asnjë ngjarje e vetme solemne nuk është e plotë pa trëndafila...

Të pasionuar dhe të pastër, simpatik dhe joshës me pastërtinë e sythave të tyre, këto lule do të duken të përshtatshm jo vetëm si një dhuratë për çdo festë, por edhe si një simbol i vëmendjes që i jepet në një ngjarje funebre.

Historia e trëndafilave daton dikur rreth 35 milion vjet më parë. Kjo dëshmohet nga fosilet e gjetura gjatë gërmimeve të ndryshme që janë kryer. Data e saktë e shfaqjes së këtyre luleve nuk mund të përcaktohet, dihet vetëm se për herë të parë në botanikë kjo specie u klasifikua në vitet 371-286 para Krishtit. Aktualisht, njihen më shumë se 300 lloje të këtyre luleve të bukura.

"Mbretëresha e Luleve" u referohet specieve me jetëgjatësi të madhe, mosha e trëndafilave më të lashtë ka një periudhë mbresëlënëse prej 1000 vjetësh! Ata mbijetuan nëpër shekuj dhe kanë ardhur tek ne, ende të mahnitshëm me madhështinë dhe qëndrueshmërinë e tyre. Ju mund të shihni lulëzimin e tyre në Katedralen e Hildesheim, e cila është e vendosur në Gjermani. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ky vend u shkatërrua pjesërisht nga bombarduesit sovjetikë, por pas disa kohësh, trëndafilat, si një feniks, u ringjallën nga rrënojat falë rrënjëve të ruajtura. Tani ofrohen guida turistësh të ndryshme në Hildesheim, ku mund të mësoni më shumë rreth historisë mahnitëse të shkurreve që lëvizin nëpër muret antike.

Falë punës së aftë të mbarështuesve nga e gjithë bota, ne mund të shijojmë më shumë se 20,000-30,000 lloje të ndryshme trëndafilash. Dhe ky nuk është kufiri, puna për kalimin dhe përmirësimin e specieve është ende duke u zhvilluar. Dallimi kryesor midis të gjitha specieve nga njëri-tjetri janë edhe nuancat e tyre, të përfaqësuara nga ngjyrime të kuqe, rozë, krem, të verdhë, madje edhe vjollcë.

Por trëndafilat gjithashtu ndryshojnë në elementë të tjerë:

 • degëzimi
 • prania e ferrave
 • aroma
 • forma e sythave dhe petaleve.

 

Ngjyrat e trendafilave

Simboli i ngjyrave të trëndafilave

Trëndafili i butë dhe i rafinuar ka gjithëmonë ka frymëzuar poetët dhe dramaturgët për të krijuar veprat e tyre të pavdekshme. Kombe të shumta të botës kanë besimet dhe traditat e tyre të lidhura me imazhin e kësaj luleje te magjishme. Shumë veta e dinë që trëndafilat e verdhë premtojnë ndarje. Evropianët interpretojnë këtë hije në mënyrën e tyre, për ta, petalet diellore personifikojnë lumturinë dhe harmoninë në marrëdhëniet me të dashurit e tyre.

Ngjyra e bardhë e trëndafilave është një simbol i paqes dhe pafajësisë në gjithçka: në mendim, veprim dhe qëndrim. Një buqetë me trëndafila të bardhë, më elokuente se fjalët, do të tregojë për pastërtinë e qëllimeve tuaja dhe sinqeritetin e ndjenjës dhe do t'i japë favorin e personit të cilit iu drejtua. Petalet e bardha janë të mbushura me dashuri të përjetshme, kështu që është zakon t'i paraqiten ato nuses në ditën e dasmës ose në përvjetorin e marrëdhënies.

Ngjyra rozë e trëndafilave personifikon butësinë dhe lehtësinë, kështu që trëndafilat e kësaj hije janë perfekte si një dhuratë për një vajzë të re. Kjo është mënyra më elegante dhe romantike për të lënë të kuptohet për ndjenjat e të dashurit nëse ajo nuk di për të. 

Trëndafilat e kuq dhe gështenjë simbolizojnë pasionin, zjarrin, dhe një shkëlqim të emocioneve dhe ndjenjave. Zakonisht u jepen atyre njerëzve me të cilët keni një marrëdhënie të qëndrueshme. Dhe kjo nuk është vetëm një simbol dashurie për një grua apo nënë. Partnerët tuaj të punës do të vlerësojnë buqetën e guximshme nëse e paraqisni atë si një falënderim për punën tuaj të përbashkët dhe bashkëpunimin e frytshëm. Vlen të përmendet se një ngjyrë e tillë shënon pjekurinë, kështu që nuk është e zakonshme t'u jepni lule të kësaj hije edhe zonjave të reja.

Një rol të rëndësishëm zë edhe nga numri i luleve në buqetë

 • Një trëndafil është një shenjë e vëmendjes që mund t'i jepet të dashurit tuaj për t'ju kujtuar ndjenjat tuaja dhe për t'i dhënë ngjyra të ndritshme marrëdhënies tuaj.
 • Tre deri në nëntë trëndafila janë plotësuesi perfekt i një dhurate pushimesh.
 • Më shumë se nëntë trëndafila do të paraqesin në ngjarje ceremoniale për të theksuar rëndësinë e saj në jetën tuaj.

 

Disa fakte rreth trendafilave

Disa fakte të tjera interesante

Në mesjetë, trëndafilat ishin një simbol i prosperitetit dhe luksit, kështu që gratë me status të lartë dhe zonjat e gjykatës zbukuruan modelet e tyre me sythe dhe atyre u pëlqente të bënin një banjë të mbushur me petale kadifeje.

Italianët i kushtuan një muze të tërë këtij krijimi mahnitës të natyrës: numri i trëndafilave të gjallë në të numëron rreth 7.5 mijë lloje të mbledhura dhe të sjella këtu nga i gjithë planeti ynë.

Speciet më origjinale dhe të pazakonta janë trëndafili japonez Kameleon. Petalet e kësaj lule ndryshojnë hijen e tyre në varësi të ndriçimit. Për shkak të çmimit të lartë, një buqetë me këto trëndafila nuk mund të gjendet në çdo dyqan lulesh.

"Bukuroshja e Fjetur"nga përralla me të njëjtin emër është një imazh kolektiv i një trëndafili të egër. Emri i dytë i vajzës midis përfaqësuesve të disa kombeve është edhe "Trëndafili i egër".

Universaliteti i vetive të trëndafilave çoi në përdorimin e tyre në shumë përbërje të parfumeve si edhe erëzave të kuzhinës. Nga trëndafilat, marret vaj të shkëlqyeshëm trëndafili, i cili përdoret në mënyrë aktive jo vetëm në kozmetikë, por edhe për shërimin e trupit. Petalet e trëndafilave të ëmbëlsuar janë një delikatesë ekskluzive dhe dekor i pazakontë edhe për ëmbëlsirat.

Trëndafilat kanë një sistem rrënjor të zhvilluar mirë. Mbjellja e këtyre luleve në shpatet e thepisura ndihmon në parandalimin e rrëshqitjeve të tokës dhe masave të tokës nga zhvendosja.

 


 • Si funksionon?

  Eshtë porosia juaj e parë edhe keni ndonjë paqartësi?! Më shumë »

 • Pagesat

  Pagesa të shpejta, të sigurta dhe 100% të mbrojtura. Më shumë »

 • Transporti

  Ofrojmë transport të shpejtë në të gjithë Shqiperinë. Më shumë »

 • Keni pyetje?

  Na kontaktoni në ç'do moment në një nga format tona të kontakit »